ISP HURT

Aktualności

Powrót

Wzorzec umowy BSA

Działalność hurtowa Operatora Infrastruktury oparta być powinna o wzorzec umowny przygotowany z uwzględnieniem specyfiki, potencjału oraz infrastruktury OI. Równocześnie wzorce umów stanowią kluczowe elementy obowiązkowych ofert udostępniania infrastruktury, które muszą przygotować beneficjenci POPC. Wreszcie umowę o dostęp do własnej infrastruktury zobowiązany jest przedstawić na żądanie każdy przedsiębiorca telekomunikacyjny, który otrzyma zapytanie dot. współkorzystania z jego sieci od innego operatora.

Istnieje wiele powodów, dla których warto lub trzeba posiadać dobrą umowę na dostęp hurtowy do własnej sieci. Wielokrotnie w czasie spotkań z ISP przekonujemy, iż zasady dostępu do własnej infrastruktury powinien określać jej właściciel, a nie korzystający podmiot trzeci. Tylko właściciel może bowiem ułożyć i wycenić prawidłowo zasady udostępniania swojej sieci.

Większość ISP nie posiada jednak czasu i często wiedzy do przygotowania potrzebnych dokumentów. Nic dziwnego – umowy o dostępie hurtowym obejmować powinny szereg różnych sytuacji i procedur uwzględniających potrzeby Operatora Alternatywnego, ale i możliwości Operatora Infrastruktury. Nie bez znaczenia jest też kwestia “fair trade”, czyli uczciwej dla obu stron wyceny usług. Zadanie skonstruowania umowy można co prawda powierzyć prawnikom, jednak jest to zadanie często kosztowne oraz wymagające dużego zaangażowania kadr ISP w opisaniu sposobu działania firmy, zasobów i procedur. Efekt tych prac wymagać będzie później i tak kolejnych korekt i aneksów opartych o zdobywane w toku współpracy doświadczenia.

Tworząc ISPhurt założyliśmy wsparcie w zakresie przygotowania umów i procedur dla uczestników projektu. Jednak w naszych rozmowach operatorami pojawiają się sytuacje takie, jak obowiązkowe przygotowanie oferty hurtowej przez beneficjentów POPC. W tego typu przypadkach ISP musi posiadać własną ofertę. A ISPhurt opiera swoją działalność na umowie wypracowanej 2 lata temu i od tego czasu rozwijanej w relacjach zarówno z OI, jak i OA. Bezsprzecznie dysponujemy więc najbardziej sprawdzonym w praktyce wzorcem świadczenia usług hurtowych przez ISP działających jako OI i know-how jak go stosować.

Wychodząc na przeciw kierowanym do nas zapytaniom o możliwość wykorzystania wypracowanych przez nas rozwiązań hurtowych, zapraszamy Was do kontaktu z naszym biurem. Jesteśmy przekonani, iż nasze doświadczenie pomoże Wam uruchomić własną ofertę hurtową i znacząco obniży jej koszty. Kto wie – może przy okazji nawiążemy szerszą współpracę?

Dołącz do nas